Czym charakteryzuje się dobry psycholog?
- Szczegóły
Psycholog to specjalista, który może pomóc w różnych trudnych sytuacjach związanych ze stanem naszego umysły, emocjami, lękami, wątpliwościami mającymi wpływ na jakość naszego życia. Niejednokrotnie sprawy dotyczą naszego partnera czy też dzieci. W przypadku wielu pacjentów pojawia się wówczas problem ze znalezieniem psychologa, który rzeczywiście będzie godny zaufania. W tym artykule podpowiemy Ci, na jakie najważniejsze kwestie warto zwrócić uwagę, wybierając gabinet psychologiczny.
Cechy dobrego psychologa
- Wykształcenie, uprawnienia i doświadczenie zawodowe. To pierwsza kwestia, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przed wyborem psychologa. Każdy profesjonalista dzieli się informacjami na temat swojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Zwykle możemy je znaleźć np. na jego stronie internetowej. W naszym kraju prawo do wykonywania tego zawodu daje ukończenie studiów magisterskich na uczelni w Polsce lub uczelniach zagranicznych. Warto też zwrócić uwagę na różnorodne certyfikaty, które świadczą podnoszeniu kwalifikacji przez danego psychologa. Podstawą jest jednak doświadczenie wybranego specjalisty. Warto też dowiedzieć się, w czym dokładnie specjalizuje się dany psycholog.
- Empatia i otwartość. To bardzo ważne cechy, które wynikają nie tylko z charakteru danej osoby, ale również z jej doświadczenia. Dobry psycholog potrafi zrozumieć swojego pacjenta. Nie ocenia go, a jedynie skrupulatnie analizuje przekazywane informacje podczas rozmowy, aby w konsekwencji znaleźć rozwiązanie konkretnego problemu. Dobry psycholog nigdy nie kieruje się własnymi uprzedzeniami, stereotypami czy poglądami. Jest otwarty na każdego pacjenta, co stanowi podstawę do zrozumienia, akceptacji, ale i konstruktywnej diagnozy.
- Bezpieczeństwo. Dobry psycholog musi zapewniać pacjentom wysoki poziom bezpieczeństwa podczas każdej wizyty. Oznacza to przede wszystkim dyskrecję. Pacjent musi mieć pewność, że jego problemy nigdy nie “opuszczą” czterech ścian gabinetu psychologicznego.
- Komunikatywność. Psycholog musi wyróżniać się wysokimi umiejętnościami społecznymi i komunikacyjnymi. Musi wiedzieć, jakie pytania zadawać podczas sesji, aby uzyskać kluczowe dla sprawy odpowiedzi. Jednocześnie z wielu pozyskanych podczas rozmów danych, powinien wyciągnąć najcenniejsze wnioski, które pozwolą w przyszłości postawić słuszną diagnozę. Dobry psycholog powinien też w jasny i przystępny sposób komunikować się ze swoim pacjentem, wyjaśniać mu wszelkie zawiłości i występować w roli partnera rozmowy, a nie wyłącznie specjalisty, który ma dokonać finalnej oceny.
- Dobry obserwator. Psycholog musi być również bardzo dobrym obserwatorem. Powinien reagować na szereg sygnałów niewerbalnych. Często to, co stanowi istotę problemu, nie jest jednoznaczne. Rozmowy z pacjentami mogą przebiegać różnie. Nie każda osoba zgłaszająca się do gabinetu psychologicznego chce się otworzyć i mówić o wszystkich swoich problemach. Dobry psycholog powinien poprawić każdą rozmowę w taki sposób, aby w konsekwencji pacjent poczuł potrzebę podzielenia się z nim wszelkimi wątpliwościami.